
14 feb Projektet ”Tillväxt för livsmedelsföretag från export av private label produkter och industriexport”
Syftet med exportprojektet är att på ett övergripande sätt utveckla exportverksamheten för de livsmedelsföretag som deltar i projektet genom både gemensamma och företagsspecifika åtgärder i anslutning till export av private label produkter och industriexport. Viktiga gemensamma åtgärder är bland annat deltagande på mässorna PLMA Amsterdam (private label) och Food Ingredients Europe (industriell export).
I exportprojektet deltar både företag som ännu befinner sig i ett tidigt skede av exporten och företag som redan har exporterfarenhet. Målet är att öka samarbetet mellan företag och utveckla exportkompetensen inom företagen. Om åtgärderna blir framgångsrika kommer det att återspeglas i ökad export för de deltagande företagen och bättre sysselsättningsmöjligheter.
Samarbetet och synergin mellan projektföretagen gör utvecklingsåtgärderna kostnadseffektiva.
Private label- och industriexport spelar en viktig roll i Finlands livsmedelsexport (80 procent av livsmedelsexporten), vilket tyder på att dessa är bra sätt att lyckas med exporten. Projektet stöder tillväxten av export i små och medelstora företag, särskilt med tanke på export av private label produkter och industriexport.
Exportprojektets genomförandeperiod är 1.5.2024–31.5.2026
Exportprojektet involverar 9 företag från 6 olika landskap, vilket avsevärt ökar samarbetet mellan landskapen. I exportprojektet deltar följande företag: Alavuden Öljynpuristamo Oy, Birkkala Oy, Voima-Papu Finland Oy, Mö Foods Oy, FoodFarm Oy, Caraway Finland Oy, Oy Weekend Snacks Ltd, Ab Finnish Superberries Oy och Vähäsarja Oy
Fond: Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling 2023–2027
Den totala beviljade finansieringen för exportprojektet är 345 000,00 €
Exportprojektet finansieras av de deltagande företag, Europeiska unionen och finska staten

Kåre Björkstrand ansvarar för exportprojektet på Viexpo.
+358 50 536 6655
kare.bjorkstrand@viexpo.fi